Klimat

Madagaskar leży na wyspie, czwartej co do wielkości na świecie. Położony jest na Oceanie Indyjskim, a od Afryki dzieli go kanał Mozambicki. Madagaskar położony jest w strefie klimatu równikowego.

Klimat wyspy jest zróżnicowany, we wschodniej części kraju dominuje wilgotny klimat równikowy, na zachodzie natomiast klimat podrównikowy suchy. Madagaskar charakteryzuje się raczej niewielkim zróżnicowaniem temperaturowym w ciągu roku. Lato przypada na naszą zimę i jest przyjemne oraz wilgotne gdzie temperatury minimalne to 25 stopni. Zima na Madagaskarze przypada na lipiec i sierpień, są to najchłodniejsze dni gdzie minimalna temeratura to 20 stopni. 

Na Madagaskarze występują tylko dwie pory roku: deszczowa od listopada do kwietnia i sucha pomiędzy majem i październikiem, na wschodzie kraju pora deszczowa trwa prawie cały rok. W porze deszczowej na połnocy wyspy mogą wystąpić cyklony.

Na wyspie Nosy Be panuje klimat tropikalny, a pora deszczowa jest badzo łagodna, pada głównie w nocy. Ostatni poważny kataklizm wyspa odnotowała w 2006r.

Kiedy jechać na Madagaskar?

Na Madagaskar można jechać przez cały rok. Najładniejsze miesiące i z najmniejszą liczbą opadów przypadają od maja do października. Pierwszy raz byłem na Madagaskarze w lutym, gdzie jest uważany za najbardziej deszczowy miesiąc. Przez 10 dni padało dwa razy przez 2 godziny po zachodzie słońca. Więc wszystko zależy trochę od szczęścia.

Najlepsze miesiące pod względem pogody w Nosy Be to Maj, Czerwiec, Lipiec, Sierpień, Wrzesień i Październik. Ciepłymi miesiącami  są Styczeń, Luty, Marzec, Kwiecień, Maj, Czerwiec, Lipiec, Wrzesień, Październik, Listopad i Grudzień. Najbardziej deszczowe miesiące to Styczeń i Luty. Temperatura morza jest odpowiednia do pływania przez cały rok  🙂

Bilety lotnicze – Madagaskar

Najtańszym sposobem jest wykupić bilet czarterowy na Nosy Be (Nossi-Be, NOS) u znanego polskiego biura podróży. Latają raz w tygodniu od czerwca do stycznia. Czas lotu 10:30h.

Cztery razy w tygodniu na wyspę Nosy Be lata linia lotnicza Ethiopian, można znaleść bilety łączone na skyskanner, ceny od 2800PLN. Czas lotu to minimum 17h z dwoma przesiadkami.

Itaka jest nasza podróż na Madagaskar – Wakacje Madagaskar 🙂

Temperatury i pogoda na Madagaskarze

Aktualna pogoda na Nosy Be